Marek Marszałek

Marek Marszałek

polish

Marek Marszałek – artysta muzyk, saksofonista, multiinstrumentalista. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy w klasie klarnetu. Następnie kontynuował naukę na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, którą ukończył otrzymują tytuł magistra sztuki, w klasie saksofonu.

Już w szkole średniej zaczął interesować się muzyką jazzową i rozrywkową co zaowocowało, jego udziałem i współtworzeniem zespołu WEST. Jego członkami byli, obecnie znani muzycy: Krzysztof Herdzin, Grzegorz Daroń, Marcin Jahr. Pierwszą nagrodą była otrzymana 1989 roku – II nagroda na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, którą zdobył grając w kwartecie: z Józefem Eliaszem na perkusji, Grzegorzem Nadolnym na basie i Piotrem Olszewskim na gitarze. Zdobył tam również wyróżnienie jako solista, występując z łódzkim Big Bandem Macieja Pawłowskiego.

W latach 90′ wyjechał do Francji, gdzie uczęszczał do Concervatoire Nationale de Villeurbane. Został tam rozpoznany jako młody i obiecujący muzyk, co zaowocowało stałą współpracą z l’Orchestre Regionale du Jazz de Grenoble. W trakcie współpracy z Big Bandem brał udział w nagraniach płyty orkiestry. Jednak największym osiągnięciem, oprócz rozlicznych koncertów dla publiczności francuskiej i tournée po Włoszech, był udział w projekcie na prestiżowym Festiwalu Jazz a Vienne. Było to „Carmen Jazz” z aranżacją wykonaną przez znanego francuskiego kompozytora i aranżera Ivan Julien’a. Tytułową rolę Carmen grała światowej sławy wokalistka Dee Dee Bridgewater. Na terenie Francji współpracował również z Tomaszem Dziano, znakomitym polskim bluesmanem, zamieszkałym w Lionie i jego zespołem Street Blues, co również zostało uwiecznione na płycie.

W 1997 roku wrócił do Polski, gdzie kontynuował studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, tam poznał i wielokrotnie grał z takimi muzykami jak: Michał Tokaj, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic, Fiodor Borodziuk czy Marcin Garwdzis. Studia ukończył w 2007 roku pod kierunkiem prof. Jerzego Główczewskiego, światowej sławy saksofonisty.

W Polsce uzyskał wiele nagród m.in. dla najlepszego instrumentalisty na IV Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu w roku 1999, gdzie występował z Eljazz Big Bandem pod dyrekcją Józefa Eliasza. Współpraca z tym Big Bandem zaowocowała wieloma koncertami w kraju i zagranicą, a także nagraniem płyty – Wspomnienie, z nowoczesnymi aranżacjami przebojów z lat 30′, 40′ oraz 50′.

Najważniejszym jednak osiągnięciem był udział w projekcie sponsorowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego – In the Rythm of Chopin, w którym również brały udział gwiazdy polskiego jazzu takie jak: Henryk Miskiewicz, Krzysztof Herdzin, Maciej Sikała. Owocem czego było również nagranie płyty, pod tym samym tytułem, która uzyskała status platynowej oraz seria koncertów w Polsce i za granicą m.in. w Brukseli. Big Band ten odniósł wiele sukcesów, również sprawdził się jako profesjonalna orkiestra na wysokim poziomie biorąc udział w wykonaniu koncertu twórczości Edwarda Czernego w połączeniu z Olsztyńską Orkiestrą Symfoniczną w Olsztynie.

Kolejnym prestiżowym osiągnięciem, w którym brał udział, był koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie głównymi gwiazdami wieczoru byli: Karen Edwards, Ewa Bem, Olga Bończyk, Janusz Szrom, Anna Serafińska.

Oprócz tego współpracuje z teatrem Wiliama Horzycy w Toruniu, gdzie m.in. brał udział w projekcie Małgorzaty Abramowicz, znanej aktorki i wokalistki pod tytułem „Marabut”, recitalu wokalno-aktorskim dotyczącym twórczości Stanisława Staszewskiego. Najnowszym produktem tej grupy jest koncert – recital z piosenkami Toma Waitsa, gdzie również śpiewa znany aktor z Horzycy Paweł Kowalski. Jako multiinstrumentalista bierze również udział w dwóch innych spektaklach pod tytułem „Koncert Życzeń” oraz „Noc w Kosmosie”, oraz w przedstawieniu „ W co się bawić” z tekstami Wojciecha Młynarskiego.

Ważnym rozdziałem w twórczości jest współpraca ze Sławkiem Wierzcholskim i „Nocną Zmianą Bluesa”, z którymi zagrał serię koncertów na festiwalach takich jak: Suwałki Blues Festival, Olsztyn Blues Fetival oraz Woodstock, organizowany przez Irka Owsiaka. Znajomość ze Sławkiem i NZB przyczyniła się do udziału w nagraniu kolejnej płyty NZB pod tytułem „Matematyka Serc”. Poza tym, znakomicie porusza się na polu muzyki klasycznej. Ma na swoim koncie liczne wykonania dzieł symfonicznych z Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie saksofon ujęty był w składzie orkiestry. Do tych dzieł m.in. należą: „Arlezjanka” – I i II Suita” – G. Bizeta, „Raphsody in Blue”, „American in Paris” – G. Gershwina, „Obrazki z wystawy” – M. Musorgski, „Bolero” M. Ravela i „I i II Suita na orkiestrę rozrywkową” – D. Schostakovitch’a.

Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem saksofonu w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Chełmży.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Saksofon jazzowy PSM Kalisz 21 sierpnia 2023