Wojciech Jeliński

Wojciech Jeliński

polish

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr hab. Macieja Łakomego, prof. AMP oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie długoletniego puzonisty Filharmoników Berlińskich, profesora Christharda Gösslinga. W latach 2016-2018 roku był stypendystą Karajan Akademie Der Berliner Philharmoniker w klasie prof. Olafa Otta. W 2016 otrzymał stypendium artystyczne Miasta Poznania, w 2022 stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w 2023 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Jeliński jest adiunktem w Katedrze Instrumentów Dętych Blaszanych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a od 2019 roku jest pierwszym puzonistą Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu. W 2021 roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Tromboholizm – Poznań Trombone Music Festival.

Współpracuje z takimi orkiestrami i zespołami, jak: Berliner Philharmoniker, Staatstheater Cottbus, Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Filharmonią Gorzowską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Collegium F, l’Autumno, TrombQuartet, Sepia Ensemble, Ensemble Mini, Animatic, Spółdzielnia Muzyczna, Respiro d’Arte, Polish Brass Trio, Ensemble Mosaik, Ensemble Apparat, Ensemblekollektiv Berlin.

Wojciech Jeliński ma na swoim koncie liczne koncerty na prestiżowych festiwalach i koncertach w kraju (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, koncertu laureatów Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, koncertu Witold Szalonek in memoriam w Katowicach organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne) oraz na arenie międzynarodowej (m.in.w Czechach-Gramodeska w Pradze i Brnie, w Niemczech- Mikromusik – Festival experimenteller musik und sound art w Berlinie, Wittener Tage für neue Kammermusik, w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie czy w Hoschschule für Musik und Theater w Rostoku, Austrii-Marathon V-Festival for young contemporary music w Wiedniu, Estonii-Estonian Music Days w Tallinie). Regularnie prowadzi warsztaty podczas Spotkań Puzonowych Żywieckie Suwakowanie oraz Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Kaliszu.

Artysta specjalizuje się w wykonywaniu muzyki XX i XXI wieku, prawykonuje utwory współczesnych kompozytorów m.in. Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschla, Zbigniewa Kozuba, Reinharda Kargera, Marka Bardena czy Ann Cleare. Mimo młodego wieku, na swoim koncie ma już kilka wydań płytowych i wykonań utworów jako solista z orkiestrą m.in. z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Dolnosląskiej w Jeleniej Górze, Norddeutsche Philharmonie Rostock, Orkiestry Tutta Forza z Gdańska, Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego z Poznania.

Prywatnie Wojciech jest szczęśliwym mężem Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i tatą Adama.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Puzon PSM Kalisz 19 sierpnia 2024