Paweł Kroczek

Paweł Kroczek

polish

Wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu – na stanowisku adiunkta, gdzie w 2016 r. uzyskał stopień doktora sztuki. W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka – dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhogskolan I Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego.

W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck).

W 2012 r. otrzymał I Nagrodę w Kategorii Kameralnej oraz III w Kategorii Solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia). W 2011r. III nagrodę podczas
V Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn). W 2010 r. III nagrodę na XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor) oraz Wyróżnienie w Kategorii Kameralnej IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin).

W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus – studia w klasie klarnetu dra Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy).
Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, min.: Dirk Altmann, Shirley Brill, Jorge Montilla, Florent Heau, Karel Dohnal, Gabor Varga, Milan Polak, Johannes Peitz, Arkadiusz Adamski, Kornel Wolak, Wojciech Komsta.

Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna oraz Feroce Trio. Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival, Festiwal im. Karola Szymanowskiego w Pekinie. Dokonał licznych prawykonań, jak również nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Kaliskiej, Opery Poznańskiej, Akademii Muzycznej

w Poznaniu oraz z orkiestrą Collegium F. W 2018 r. był jednym z artystów VIII Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). W roku 2019 wystąpił z recitalem oraz referatem podczas IX Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Camerino (Włochy). Był jednym z solistów X Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry) w 2021 r. oraz XI Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Krakowie w 2022 r.

Paweł Kroczek jest współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia im. Józefa Madei, http://festiwalmadei.pl/stowarzyszenie/
Ponadto jest członkiem zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach i współorganizatorem Akademickiego Konkursu Klarnetowego im. Karola Kurpińskiego.
Współpracował z wieloma znakomitymi dyrygentami, m.im.: Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Marcin Sompoliński, Nikolai Znaider, Jakub Chrenowicz, Wojciech Rodek, Przemysław Neumann, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski.

Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną, a jego uczniowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach. Jest konsultantem CEA,
a także wykładowcą wielu kursów mistrzowskich dla klarnecistów. Zasiada w jury konkursów krajowych, międzynarodowych oraz przesłuchań CEA.
Od 2020 r. Paweł Kroczek jest artystą manufaktury Royal Global Clarinets. Używa instrumentów Royal Global Firebaird oraz Buffet Crampon Festival.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Klarnet PSM Kalisz 19 sierpnia 2024