Jakub Urbańczyk

Jakub Urbańczyk

polish

Tubista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach od roku 2002, doktor habilitowany prowadzący klasę tuby i eufonium w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz na Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fr. Chopina w Bytomiu w klasie prof. Pawła Waloszczyka. Studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Górnego ukończył z wyróżnieniem.

Jakub Urbańczyk mając zaledwie 17 lat został muzykiem NOSPR-u w Katowicach po zdanych uprzednio egzaminach do tej wybitnej orkiestry. Stając się solistą tejże orkiestry rozwijał swoje umiejętności i zdobywał wiedze pod okiem grających tam muzyków. Było to najważniejsze i przełomowe wydarzenie w życiu artystycznym J. Urbańczyka. Wpłynęło to na całe jego życie zawodowe, zarówno jako solisty, muzyka orkiestrowego, muzyka kameralisty jak i pedagoga nowych pokoleń tubistów. W latach 2003-2004 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Jakub Urbańczyk czerpię ogromną satysfakcje ze swojej działalności solistycznej. Regularnie koncertuje solo wykonując repertuar na tubę z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych taki jak: m.in. NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska, Capella Cracoviensis. Co roku również wykonuje wiele recitali w Polsce i za granicą kraju promując tubę wśród melomanów. Prawykonał około dziesięciu solowych utworów napisanych dla niego w tym dwa koncerty tubowe.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Tuba – Eufonium PSM Kalisz 19 sierpnia 2024