Miło nam ogłosić, że w roku 2024 odbędzie się SZESNASTA Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+! Jak co roku niezwykle cieszymy się na spotkanie z Wami!
Znów reorganizujemy nasze pomysły i marzenia, wprowadzamy korekty i zmiany w naszych planach, ale co najważniejsze DZIAŁAMY!
Tak jak w latach ubiegłych spotkamy się w sierpniu, by wspólnie muzykować, uczyć, ćwiczyć i koncertować. Również i tym razem Akademia odbędzie się w wielu zakątkach Kalisza – m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera, Uniwersytecie Kaliskim, Centrum Kultury i Sztuki, I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka, Narodowym Sanktuarium Św. Józefa, w Klubie Komoda, w parku, przy fontannie, Baszcie Dorotce. Co ciekawe zagramy także na rzece Prośnie.
A cóż więcej o naszej Akademii…
Akademia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników i pedagogów, dlatego i w tym roku nie może Cię zabraknąć!
Celem organizacji Akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zza granicy. Podczas zajęć rozwijamy i wzbogacamy swoje umiejętności praktyczne w grze na instrumentach.
Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ pomyślana została przede wszystkim jako tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbka, waltornia, puzon, eufonium, tuba) oraz saksofonu, fletu, klarnetu. Mamy także sekcję jazzową: trąbka jazzowa, saksofon jazzowy, perkusję. Dodatkowo zorganizowane będą także warsztaty dla orkiestr dętych oraz dla kapelmistrzów.
Każdego dnia Akademii prowadzone są zajęcia indywidualne z czynnymi uczestnikami przez wybitnych polskich i zagranicznych pedagogów. Oprócz zajęć indywidualnych prowadzone są także zajęcia gry zespołowej, na których wykładowcy kładą szczególnie duży nacisk na kameralistykę i sposoby pracy w zespołach instrumentalnych. W ramach Letniej Akademii odbywają się spotkania pedagogów i panele dyskusyjne służące wymianie doświadczeń i wzbogacaniu metod pracy z uczniami.
Dodatkowo podczas Akademii można obejrzeć wystawy instrumentów dętych z możliwością ich wypróbowania oraz kupna.
Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów na terenie miasta Kalisza. Na koncertach prezentują się nie tylko uczniowie, ale także ich mistrzowie. Dzięki takim spotkaniom uczestnicy Akademii mają możliwość poznać swoich mentorów wielopłaszczyznowo – zarówno podczas zajęć, a także na scenie.
Czujemy się zaszczyceni, że Letniej Akademii towarzyszyć będzie projekt „Roztrąbiony Kalisz”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Wielkopolskiego oraz Urzędu Miasta Kalisza.