Seweryn Zapłatyński

Seweryn Zapłatyński

polish

Flecista Filharmonii Narodowej i wykładowca, doktor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kształcił się między innymi pod okiem prof. Urszuli Janik w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz prof. Andrei Lieberknecht w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I st. w Oławie, w klasie fletu mgr Anny Szlichty, pod kierunkiem której kontynuował naukę w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Doskonalił swoje umięjtności, pracując pod kierunkiem tak wybitnych flecistów jak: Peter-Lucas Graf, Jean -Claude Gerard, Gaby Pas-Van Rieut, Philippe Bernold. Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, solowych oraz kameralnych (m. in. w Szczecinku, Warszawie, Wrocławiu, Sieradzu, Olsztynie, Łodzi, Oławie, Pradze, Salonikach, Dąbrowie Górniczej), zajmując czołowe miejsca na wielu z nich.

Do najważniejszych osiągnięć należy zdobycie I nagrody oraz nagród pozaregulaminowych w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009r.)

Już po konkursie w Dąbrowie Górniczej otrzymał kolejne nagrody w konkursach międzynarodowych.
Wziął udział w prestiżowym XV Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedericha Kuhlau’a w Uelzen, Niemcy, 2013r. (15. Internationaler Flöten-Wettbewerb „Friedrich Kuhlau”), w kategorii zespoły kameralne. Konkurs zakończył się przyznaniem III miejsca.
Jest także laureatem II nagrody (I nie przyznano) oraz nagród pozaregulaminowych (za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu), w VIII Międzynarodowym Konkursie Kwintetów Dętych im. Henri Tomasi w Marsylii (8 Concours International de Quintette a vent „Henri Tomasi”), 2015r.

Trzykrotnie został nagrodzony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Był również stypendystą Fundacji Edukacji Międzynarodowej oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

W 2007 roku w wyniku otwartych przesłuchań wygrał konkurs na stanowisko flecisty w orkiestrze Filharmonii Narodowej. W tym samym roku zdał egzamin na stanowisko I flecisty do orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Od kwietnia 2008 roku gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej.

Koncertuje solo i kameralnie m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z wieloma zespołami kameralnymi w rożnym składzie. Koncertował w kraju oraz na świecie, m.in. w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie i wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, współpracując z najwybitniejszymi dyrygentami takimi jak: Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Andrzej Boreyko; oraz solistami takimi jak: Anne-Sophie Mutter, Krystian Zimmerman, Rafał Blechacz, Helene Grimaud. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej nagrywa płyty z muzyką symfoniczną oraz kameralną. Dwie z nich, zawierające nagrania utworów Krzysztofa Pendereckiego, w 2013 oraz 2017 roku, otrzymały prestiżową nagrodę Grammy.

W 2019r. prawykonał „Cykl 9 etiud koncertowych na flet solo”, skomponowanych przez Tomasza Bielskiego i dofinansowanych przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. W tym samym roku, wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Eiji Oeu, koncertował solo w pierwszym wykonaniu w Polsce „Concert à quatre” Oliviera Massiaena. W październiku 2020 r. wraz z muzykami „Hashtag Ensemble” prawykonał utwór Salvatore Sciarrino – „ Aspern Suite”.
Prowadzi kursy i warsztaty fletowe, zasiada w składzie jury konkursów fletowych.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Flet PSM Kalisz 19 sierpnia 2024