Roman Gryń

Roman Gryń

polish

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1983 na Wydziale Instrumentalnym – specjalność trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów: Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku (1985).

Pracę zawodową rozpoczął w 1983 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a od roku 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponadto współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Bałtycka, Szczecińska, Koszalińska, Toruńska Orkiestra Kameralna, Capella Bydgostiensis, Brandenburgische Staatsorchester Frankfurt (Niemcy), Northamptonshier Contry Youth Concert Band (Wielka Brytania). Z wyżej wymienionymi orkiestrami koncertował we wszystkich krajach Europy, a także w USA i Kanadzie, a także w Ziemi Świętej.

Roman Gryń prowadzi również bardzo bogatą działalność solistyczną i kameralną. Jest współtwórcą zespołu kameralnego Poznań Brass Quintet, wielokrotnie koncertował z zespołem Tutti e Solo, z którym nagrał płytę „Polski Barok”. W swojej karierze artystycznej bardzo często koncertował z organami, występując z takimi artystami jak: J. Tuma (Czechy), M. Rost (Niemcy), E. Karolak, R. Hauptman, M. Dąbrowski, B. Narloch, R. Perucki, J. Malanowicz, A. Chorosiński, i M. Hannula (Finlandia). Wspólnie z S. Kamińskim oraz B. Narlochem wydał wiele płyt z muzyką od renesansu po współczesność.

Ponadto jest profesorem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki. Warto zaznaczyć, że prof. dr hab. Roman Gryń otrzymał pierwszą profesurę w historii Polski w specjalności Gra na trąbce.

Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadzi liczne warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej. Jest pomysłodawcą, twórcą i „siłą napędową” Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych+ oraz Międzynarodowej Konferencji „Barwy Instrumentów Dętych”.

Za swoją pracę został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Artis” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Roman Gryń jest artystycznym przedstawicielem firmy YAMAHA.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Trąbka PSM Kalisz 19 sierpnia 2024