Karel Dohnal

Karel Dohnal

czech

Klarnecista Karel Dohnal, absolwent Konserwatorium w Ostrawie i Akademii Muzycznej w Pradze, laureat konkursów w Pradze, Rzymie, Bayreuth, Sewilli i Londynie. Jest aktywnym i cenionym solistą z bogatym doświadczeniem występującym w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej i Północnej. Studiował także w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, Universität der Künste Berlin oraz w Państwowym Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Jako pierwszy klarnecista współpracował z takimi orkiestrami jak BBC Symphony Orchestra London, Prague Radio Symphony Orchestra, Solistes Européens Luxembourg i innymi. Jest członkiem Orkiestry Opery Narodowej w Pradze, Trio Amadeus, The Arundo Quartet i oktetu PhilHarmonia. Karel Dohnal jest profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Karel Dohnal ma miano wybitnego technicznie klarnecisty i oddanego wykonawcy zwłaszcza muzyki nowoczesnej i współczesnej. Jest doceniany za promowanie zupełnie nowych lub rzadziej wykonywanych utworów.
„Zawsze należy szanować kompozytora” – mówi – „ale podoba mi się to, że w pewnym stopniu mogę dopracowywać nowe utwory właśnie na scenie i bardziej bezpośrednio reagować na atmosferę w sali, publiczności i akustyce”
Klarnecista wzbudził też duże zainteresowanie licznymi występami na całym świecie 50-minutowej ekstrawagancji Harlequin Karlheinza Stockhausena, w której muzyk ubrany w strój arlekina gra na klarnecie, tańczy i mimuje. Krytycy piszą o niezwykłej pracy wzmocnionej przez niepowtarzalną, fenomenalną interpretację.
„Występ Karela Dohnala w Harlequin Karelheinza Stockhausena był po prostu jednym z najbardziej zdumiewających 45 minut, jakie przeżyłem.” (Keith Bruce, Herald Scotland)

Nagrania Dohnala również cieszą się dużym powodzeniem. Należą do nich CD (LH Promotion rec.,) koncerty klarnetowe Rudolfa Kubína, Jeana Francaixa i Miloslava Kabeláča Concertante Symphony z dyrygentami Marko Ivanovičem i Ondřejem Vrabecem oraz Praskie Orkiestry Symfoniczne Radia i Filharmonii Morawskiej. Ta płyta klarnecisty została niezwykle dobrze przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków: „Nagrywając te utwory, Karel Dohnal po raz kolejny udowodnił swoją artystyczną suwerenność, wzmocnioną techniczną błyskotliwością, krystalicznie czystą intonacją, przekonującą ekspresją i odwagą wejścia w niektóre niezbadane wody repertuaru klarnetowego.” (Harmonie Online). Najnowsza płyta „Czeska muzyka na klarnet” była nominowana do czeskiej nagrody muzycznej – Angel – Coca Cola. W 2021 roku Karel zdobył Bursztynową Nagrodę w kategorii Solista Roku.

Ostatnie występy obejmują koncerty solowe z Babmberger Symfoniker (Copland), Essener Philharmoniker (Copland, Mozart), Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną (Kabeláč, Štochl, Debussy), Györ Philharmonic (Kubín), Janacek Philharmonic (Hillborg), USC Symphony Orchestra (Francaix),

Karel Dohnal jest sponsorowany przez Selmer Paris i D´Addario Woodwinds i gra na klarnetach Selmer Recital i klasycznych stroikach D´Addario Woodwinds Reserve.