Damian Walentek

Damian Walentek

polish

Dr hab. Damian Walentek prof. AM

Urodził się w 1965 roku. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie waltorni st. wykł. Mieczysława Korcza oraz w klasie kameralistyki prof. Henryka Kierskiego i prof. Tomasza Miczki. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Weimarze u Petera Damma. Brał także udział w warsztatach, które prowadzili Bruce Heim, Christian-Friedrich Dallmann, Stefan de Leval Jezierski, Xiao-Ming Han, Kazimierz Machala, Jennifer Montone, Radovan Vlatković czy Wolfgang Tomböck. Po krótkim okresie pracy w Operze Śląskiej w Bytomiu, od 1989 roku jest waltornistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrą tą wziął udział w ponad stu tournées w Europie, Ameryce Południowej i Azji, występując w wielu salach koncertowych i biorąc udział w festiwalach muzycznych. Jako muzyk orkiestrowy wziął udział w nagraniach ponad stu płyt CD i DVD dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych (m.in. Camerata Tokyo, Naxos, Newport Classic, Philips), także archiwalnie dla potrzeb Polskiego Radia.

Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi (m.in. Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Nowosądecka, Filharmonia Rybnicka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Zabrzańska, Opera Wrocławska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu, Sinfonia Varsovia w Warszawie, Sinfonietta Cracovia w Krakowie, Wratislavia, Leopoldinum i Ricordanza we Wrocławiu, Śląska Orkiestra Kameralna i Primo Allegro w Katowicach, Aukso w Tychach, Camerata Impuls w Bytomiu, Kwartet Śląski). Występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Christian Arming, Gabriel Chmura, Lawrence Foster, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Alexander Liebreich, Witold Lutosławski, Sir Neville Marriner, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z taki solistami, jak m.in. Rafał Blechacz, Rudolf Buchbinder, Plácido Domingo, Xiao-Ming Han, Anne-Sophie Mutter, Radovan Vlatković czy Krystian Zimmerman.

Od 2012 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Akademia Młodego Waltornisty.

W 1996 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 roku uzyskał stopień doktora a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od 2018 jest zatrudniony na stanowisku profesora AM w Katedrze Instrumentów Dętych i Perkusji. Jego studenci są laureatami konkursów krajowych i międzynarodowych.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Waltornia PSM Kalisz 19 sierpnia 2024