Ricardo Molla

Ricardo Molla

spanish

Dzieli swój czas między grą, komponowaniem i wygłaszaniem wykładów o strachu scenicznym.

Od lata 2015 roku jest dyrektorem festiwalu Numebull Brass Festival Caudete.  Obecnie Ricardo dzieli swój czas między pracę jako solista puzonu, komponowanie i wygłaszanie wykładów o strachu scenicznym. Jest członkiem i założycielem grupy Numskull Duo, a od 2015 roku artystą marki Antoine Courtois.

Ricardo Mollá otrzymał tytuł licencjata na puzonie w Conservatorio Superior de Música Oscar Esplá w Alicante (Hiszpania) i Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover (Niemcy) z Javierem García i Jonasem Bylundem. Został zaproszony przez Josepha Alessi, pierwszego  puzonistę nowojorskiej filharmonii, otrzymał stypendium przez Stowarzyszenie Artystów w Hiszpanii (AIE)  i Fundację JONDE-BBVA, aby studiować w prestiżowej The Juilliard School of New York, gdzie kontynuuje studia magisterskie w zakresie muzyki klasycznej.

Poza tym był członkiem hiszpańskiej Akademii Brassa, studiując z Guillies Milliere, Indalecio Bonet i Carlosem Gilem. Uczestniczył w kursach zaawansowanych i mistrzowskich na puzonie z nauczycielami: Michel Becquet, Christian Lindberg, Ian Bousfield, James Markey, Colin Williams, David Rejano lub Mark Hampson. W trakcie swojej kariery Ricardo otrzymał nagrody w ponad dwudziestu konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym w Concurso Permanente Juventudes Musicales w Hiszpanii, Certamen Nacional de Interpretación Intercentros Melómano w Hiszpanii, Międzynarodowy Konkurs INTERMUSICA (Austria), Die Hannoversche Börse der Musiktalente (Niemcy ), Recontre International des Cuivres de l’IMEP (Belgia), Concorso Internationale Citta di Chieri (Włochy) oraz Międzynarodowy Konkurs Virtuoso (USA). Jako solista puzonu występował w Lucerne Festival (Szwajcaria), ManiFeste IRCAM w Paryżu (Francja), Spanish Brass Festival (Hiszpania), Recontre International des Cuivres (Belgia), FOCUS! Festiwal Nowego Jorku (U.S.A.), Międzynarodowy Festiwal Puzonów; oraz w prestiżowych miejscach na całym świecie, takich jak Carnegie Hall (Recital Weill) w Nowym Jorku (EEUU), KKL-Luzerne (Szwajcaria), National Auditorium of Music of Madrid (z Chamartin Symphony Orchestra), Palau de la Música w Walencji ( z Orkiestrą Walencji) i Monumental Theatre w Madrycie (z Radiotelevision Orchestra of Spain (nadchodzący koncert)) Współpracował z wieloma profesjonalnymi orkiestrami, w tym z Esemble Intercontemporain w Paryżu i wiele innych. Z tymi orkiestrami grał pod batutą dyrygentów takich jak Pierre Boulez, Simon Rattle, Alan Gilbert, Heinz Holliger, Matthias Pintscher, David Robertson, Peter Eötvös, Edward Gardner, Joel Sachs o Pablo Heras Casado. W dziedzinie pedagogiki został zaproszony do prowadzenia kursów, kursów mistrzowskich i wykładów na temat strachu scenicznego zarówno w Europie, jak i USA, w tym Escola Profissional de Musica w Espinho (Portugalia), Conservatorio Superior de Música w Alicante (Hiszpania), Conservatorio Superior de Música z Malagi (Hiszpania), Conservatorio Superior de Música z Jaén (Hiszpania), Conservatorio Superior de Música z Córdoba (Hiszpania), Conservatorio Profesional „Victoria de los Ángeles” z Madrytu (Hiszpania), Conservatorio de Música z Valladolid ( Hiszpania), Conservatorio Profesional de Música „Ángel Barrios” z Granady (Hiszpania), a także Conservatorio Profesional of Altea (Hiszpania).

Od lata 2015 roku jest dyrektorem festiwalu Numebull Brass Festival Caudete.  Obecnie Ricardo dzieli swój czas między pracę jako solista puzonu, komponowanie i wygłaszanie wykładów o strachu scenicznym. Jest członkiem i założycielem grupy Numskull Duo, a od 2015 roku artystą marki Antoine Courtois.

Od 2017 roku gra w duńskiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Puzon PSM Kalisz 19 sierpnia 2019
Scroll Up