Rafał Rachwał

Rafał Rachwał

polski

Prowadzi krajowe i międzynarodowe warsztaty dla saksofonistów. Jest jurorem w konkursach.

Polski saksofonista młodego pokolenia. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Wandy Kossakowej w Sanoku (klasa mgr. Wiesława Brudka). W 2008 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem w klasie saksofonu st. wykł. Bernarda Steuera i as. Magdaleny Jakubskiej-Szymiec). Po studiach doskonalił swoje umiejętności na kursach i warsztatach muzycznych pod okiem wybitnych saksofonistów, m.in. Clausa Olesena, Ed’a Bogarda, Radka Knopa, Michela Supera, Oto Vrhovnika, Matjaža Drevenšek’a.

Od wielu lat współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu. Jest zapraszany do wykonywania solowych partii instrumentalnych. Koncertował pod batutą takich dyrygentów jak: Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Mariusz Smolij, Jurek Dybał. W trakcie kilkuletniej współpracy wielokrotnie wykonywał najważniejsze sola saksofonowe w utworach symfonicznych (M. Musorgsky Obrazki z wystawy – Stary Zamek, M. Ravel Bolero, L. Bernstein Three Dance Episodes from ON THE TOWN, III Times Square: 1944, L. Bernstein West Side Story, D. Szostakowicz Suita Jazzowa). Współpracuje także z orkiestra kameralną L’Autunno (dyr. Adam Banaszak). Od 2008 roku pełni służbę w Orkiestrze Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu (kap. mjr. P. Joks).

Prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów poznańskich (Zielińska, Kozub, Banaszkiewicz). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych min: XIV Światowy Kongres Saksofonowy (St Andrews, Szkocja), ISCM World Music Days 2014, Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, Poznańska Wiosna Muzyczna, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, Wielki Tydzień u Franciszkanów.

Jest zdobywcą I miejsca w Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Mielcu (2002) oraz wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Chełmnie (2005).

Od 2008 roku jest wykładowcą w klasie saksofonu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2012-2015 zrealizował przewód doktorski zwieńczony uzyskaniem stopnia doktora sztuk muzycznych. Prowadzi krajowe i międzynarodowe warsztaty dla saksofonistów. Jest jurorem w konkursach muzycznych. Jego życiową pasją jest dydaktyka.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Saksofon PSM Kalisz 19 sierpnia 2019
Scroll Up