Maria Rutkowska

Maria Rutkowska

polish

Wielokrotnie wyróżniana na międzynarodowych konkursach jako pianista akompaniator.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik.

Jej najważniejsze osiągnięcia to: II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie, III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu oraz łącznie 15 wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, które uzyskała jako pianista akompaniator.

 

W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu za osiągnięcia w pracy artystycznej. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Katedrze Instrumentów Dętych oraz Katedrze Fortepianu, Organów i Akordeonu , a także nauczycielem fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Koncertuje solowo w Polsce i większości krajów europejskich, jednak jej prawdziwą pasją jest kameralistyka i możliwość muzykowania z innymi artystami, przede wszystkim z grającymi na instrumentach dętych.

 

Miała przyjemność współpracować z takimi muzykami jak: Jean-Marc Fessard (Francja; klarnet), Julian Bliss (Anglia; klarnet), Florent Heau (Francja; klarnet), Igor Františak (Czechy; klarnet), Karel Dohnal (Czechy; klarnet), Sharon Kam (Izrael; klarnet), Giuliano Sommerhalder (Szwajcaria; trąbka), Markus Würsch (Szwajcaria; trąbka), Sergiu Carstea (Rumunia; trąbka), Wim Van Hasselt (Belgia; trąbka) czy Eric Aubier (Francja; trąbka).

 

Maria Rutkowska jest oficjalnym pianistą m.in. podczas Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (nieprzerwanie od 2011 r.), Letnich Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku czy Teremiski Horn Camp.

Scroll Up