Damian Walentek

Damian Walentek

polish

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Weimarze u Petera Damma.

Urodził się w 1965. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie waltorni st. Wykł. Mieczysława Korcza oraz w klasie kameralistyki prof. Henryka Kierskiego i prof. Tomasza Miczki. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Weimarze u Petera Damma. Brał także udział w warsztatach, które prowadzili: Bruce Heim, Christian Dallmann, Stefan de Leval Jezierski, Xiao Ming-Han, Kazimierz Machala, Jennifer Montone czy Radovan Vlatković. Po krótkim okresie pracy w Operze Śląskiej w Bytomiu, od 1989 jest waltornistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrą tą wziął udział w ponad stu tournée w Europie, Ameryce Południowej i Azji, występując w wielu salach koncertowych i biorąc udział w znaczących festiwalach muzycznych.

Jako muzyk orkiestrowy wziął udział w nagraniach ponad stu płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni fonograficznych (m.in. Camerata Tokyo, Naxos, Newport Classic, Philips), także archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia. Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi (m.in. Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Nowosądecka, Filharmonia Rybnicka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Zabrzańska, Opera Wrocławska, Sinfonia Varsovia w Warszawie, Sinfonietta Cracovia w Krakowie, Wratislavia, Leopoldinum i Ricordanza we Wrocławiu, Śląska Orkiestra Kameralna i Primo Allegro w Katowicach, Aukso w Tychach, Camerata Impuls w Bytomiu, Kwartet Śląski). Występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Christian Arming, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Alexander Liebreich, Witold Lutosławski, Sir Neville Marriner, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z taki solistami, jak m.in. Rafał Blechacz, Rudolf Buchbinder, Plácido Domingo, Xiao-Ming Han, Anne-Sophie Mutter, Radovan Vlatković czy Krystian Zimmerman. W 1996 rozpoczął działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 uzyskał stopień doktora a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od 2018 pracuje na stanowisku profesora. Studenci klasy waltorni dr hab. Damian Walentka są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Warsztaty tego wykładowcy

ID Nazwa kursu Miejsce Data rozpoczęcia
Rogi myśliwskie PSM Kalisz 19 sierpnia 2019
Waltornia PSM Kalisz 19 sierpnia 2019
Scroll Up