Miło nam ogłosić, że Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych + w 2021 roku ODBĘDZIE SIĘ i to już po raz TRZYNASTY! To niesamowite szczęście ogłosić to i w tym roku, choć wiemy, że sytuacja pandemiczna, z którą musimy się mierzyć nie odpuszcza. Niezwykle cieszymy się, że poprzednia edycja odbyła się mimo szalejącego wirusa i mamy nadzieję, że i w tym roku wszystko odbędzie się bez problemów.

Znów reorganizujemy nasze pomysły i marzenia, wprowadzamy korekty i zmiany w naszych planach, ale co najważniejsze DZIAŁAMY!

Tak jak w latach ubiegłych spotkamy się w sierpniu, by wspólnie muzykować, uczyć, ćwiczyć i koncertować. Również i tym razem Akademia odbędzie się w wielu zakątkach Kalisza – m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera, Akademii Kaliskiej, Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym UAM, Centrum Kultury i Sztuki, I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka, Narodowym Sanktuarium Św. Józefa, Kościele oo. Franciszkanów, w Klubie Komoda, na Rynku Głównym Miasta Kalisza, w parku, przy fontannie, Baszcie Dorotce i w wielu innych miejscach.

Pragniemy zapewnić Was, że dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić uczestnikom, wykładowcom oraz zaproszonym melomanom bezpieczeństwo. Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kaliszu po to, aby zapewnić Wam maksymalną ochronę.

Tak jak i rok temu – znów wiele zależy również od Was. Choć chcielibyśmy, by nasza Akademia była taka jak zawsze musimy prosić Was o przestrzeganie tzw. reżimu sanitarnego, stosowania się do poleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz organizatorów.

Niezwykle istotna jest Wasza odpowiedzialność – nie narażajmy się nawzajem, dlatego jeśli Ty lub ktoś z kim miałeś styczność na 14 dni przed przyjazdem na kurs jest chory lub podejrzewa zakażenie wirusem COVID-19 poinformuj nas o tym i niestety odwołaj swój przyjazd.

Niestety musimy zastrzec, że ze względu na obecnie panującą pandemię wywołaną wirusem COVID-19 mamy prawo do zmiany listy wykładowców, harmonogramu koncertów i zajęć, ale także do odwołania całego wydarzenia oraz przeniesienia go z formy stacjonarnej na zdalną.

Wszystko to jednak plan awaryjny. Chcemy się z Wami spotkać w sierpniu i cieszyć dźwiękami muzyki! Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od naszej wzajemnej odpowiedzialności. Dbajmy o siebie, nośmy maseczki, często myjmy ręce, unikajmy bliskich kontaktów – chrońmy się przed wirusem!

A cóż więcej o naszej Akademii…

Akademia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników i pedagogów, dlatego w tym roku nie może zabraknąć również Ciebie!

Celem organizacji Akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zza granicy. Podczas zajęć rozwijamy i wzbogacamy swoje umiejętności praktyczne w grze na instrumentach.

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ pomyślana została przede wszystkim jako tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbka, waltornia, puzon, eufonium, tuba) oraz saksofonu, fletu, klarnetu, perkusji oraz rogów myśliwskich. W tegorocznej edycji rodzina Akademii powiększy się o instrumentalistów grających na saksofonie jazzowym oraz organach hammonda. Dodatkowo zorganizowane będą także warsztaty dla orkiestr dętych.

Każdego dnia Akademii prowadzone są zajęcia indywidualne z czynnymi uczestnikami przez wybitnych polskich i zagranicznych pedagogów. Oprócz zajęć indywidualnych prowadzone są także zajęcia gry zespołowej, na których wykładowcy kładą szczególnie duży nacisk na kameralistykę i sposoby pracy w zespołach instrumentalnych. W ramach Letniej Akademii odbywają się spotkania pedagogów i panele dyskusyjne służące wymianie doświadczeń i wzbogacaniu metod pracy z uczniami.

Dodatkowo podczas Akademii można obejrzeć wystawy instrumentów dętych z możliwością ich wypróbowania oraz kupna.

Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów na terenie miasta Kalisza. Na koncertach prezentują się nie tylko uczniowie, ale także ich mistrzowie. Dzięki takim spotkaniom uczestnicy Akademii mają możliwość poznać swoich mentorów wielopłaszczyznowo – zarówno podczas zajęć, a także na scenie.